Rodzimowierco! Daj się zbadać!

Drodzy Rodzimowiercy,

wiem, że tu jesteście i że od czasu do czasu czytacie tę stronę. Ten wpis jest skierowany właśnie do Was! Nie wiem, na ile się orientujecie, kim na co dzień jest prowadzący tę stronę, lecz chciałbym, byście mnie wsparli w mym przedsięwzięciu, którym jest zbadanie języka religijnego rodzimowierców słowiańskich.

Zaufajcie mi! Wprawdzie nie jestem doktorem, ale jako doktorant językoznawstwa bardzo chciałbym nim być. Wprawdzie doktor nauk humanistycznych to żaden doktor w potocznym rozumieniu tego słowa, lecz mam nadzieję, że wesprzecie młodego językoznawcę, tym samym przyczyniając się do promocji rodzimowierstwa w szerszych kręgach.

Autor: Dušan Božić ©
Autor: Dušan Božić ©

Na ten moment pomóc możesz na dwa sposoby:


WYSYŁANIE TEKSTÓW RELIGIJNYCH RODZIMOWIERCÓW SŁOWIAŃSKICH

Istotną częścią mojej pracy będzie analiza tekstów religijnych, którymi rodzimowiercy posługują się na co dzień. Chciałbym opisać, w jaki sposób i w jakiej formie rodzimowiercy komunikują się z bogami, jak ich nazywają, jakimi sposobami obrazowania przestrzeni i środkami stylistycznymi się posługują. W tym celu potrzebuję możliwie najbardziej różnorodnego materiału językowego, którego nie zgromadzę bez Waszej pomocy.

Interesują mnie wszelkiego rodzaju teksty. Mogą to być zarówno modlitwy, jak i pieśni czy też teksty rytuałów zbiorowych (np. wygłaszanych przez Żerców i zgromadzonych podczas obchodów Dziadów lub Szczodrych Godów). Nie pogardzę również rodzimowierczymi formułami magicznymi, takimi jak teksty przysiąg, pozdrowień czy też przekleństwo lub wróżba. Generalnie interesuję mnie na ten moment wszystko, więc możecie wysyłać co chcecie. Sam ocenię, co przyda mi się do moich badań. Rzecz jasna autorzy tekstów modlitw i rytuałów zbiorowych zostaną wyróżnieni w bibliografii i przypisach, chyba że będą woleć zachować anonimowość. Szczególnie liczę na pomoc Żerców i innych czynnych działaczy związków rodzimowierczych, gdyż to właśnie oni najmocniej wpływają na kształt rodzimowierczych rytuałów.

Wszelkiego typu materiały lub dane kontaktowe proszę przesyłać na adres e-mailowy kamil.goldowski@slawoslaw.pl lub przez specjalnie w tym celu formularz kontaktowy.


UDZIAŁ W ANKIETACH BADAJĄCYCH ŚRODOWISKO RODZIMOWIERCZE

W kręgach akademickich do tej pory niewiele mówiło o rodzimowiercach słowiańskich. Napisanie rozprawy doktorskiej o ich języku nie może obejść się bez przybliżenia czytelnikowi tego środowiska. Zależy mi na tym, by w formie naukowego opisu przedstawić, jak na co dzień funkcjonuje to środowisko i czym życie religijne rodzimowiercy różni się od najlepiej w Polsce znanego katolickiego modelu życia religijnego. W tym celu planuję przeprowadzić wśród rodzimowierców cykl ankiet, który pozwoli mi najlepiej poznać i opisać to środowisko. Wyniki badań są mi potrzebne wyłącznie w celach naukowych. Zdaję sobie sprawę, że niektóre pytania dotyczą intymnych aspektów życia duchowego człowieka, lecz ze swej strony zapewniam, że badania są w pełni anonimowe.

Dotychczas przeprowadzone ankiety:

  1. Życie duchowe rodzimowiercy

Wpis będzie na bieżąco aktualizowany wraz z publikacją kolejnych ankiet.


Na koniec przepraszam wszystkich tych, którzy regularnie odwiedzają stronę z nadziejami na przeczytanie kolejnych wpisów. Każdy już chyba zauważył, że ostatnimi czasy strona jest znacznie rzadziej aktualizowana. Chciałbym, żeby było inaczej, jednak prawda jest taka, że o zmianę w tym zakresie w najbliższym czasie będzie trudno. Prawda jest taka, że na stronie zostało już zawartych bardzo dużo informacji o mitologii i kulturze Słowian, a za sprawą niewielkiej liczby źródeł trudno jest bardziej rozwinąć niektóre tematy. Wprawdzie mam jeszcze trochę niewykorzystanych materiałów, lecz moje życie zawodowe w ostatnim czasie jest na tyle intensywne, że brakuje mi po prostu czasu, by przysiąść do Sławosława i zmajstrować jakiś nowy artykuł.

Wiedzcie jednak, że o Sławosławie nie zapomniałem. W wolnej chwilach będę uzupełniać zawartość strony o brakujące treści. Zachęcam również Was do współtworzenia strony. Jeśli macie coś interesującego do przekazania, nie bójcie się przejść z pozycji czytelnika do bycia autorem. Swoje teksty możecie przesyłać na kontakt@slawoslaw.pl. Ze swej strony będę robił, co tylko w mojej mocy, by Sławosław trwał dalej i wciąż płonął żywym ogniem. Dziękuję za wyrozumiałość! I raz jeszcze dziękuję tym, którzy zdecydują się pomóc mi w gromadzeniu materiałów do rozprawy doktorskiej.

Ze słowiańskim pozdrowieniem

Kamil Gołdowski

facebook
Udostępnij na Facebooku
TwitterTweetnij o tym!
FollowŚledź nas!
Podobał Ci się artykuł? Rozważ postawienie nam kawy. Utrzymanie strony kosztuje, a nasze treści tworzymy za darmo.
Postaw mi kawę na buycoffee.to