Nasze credo

Sławosław to imię pochodzenia słowiańskiego oznaczające tyle, co „sławiący sławę”. Słowiańskie imiona pełniły funkcje wróżb, mamy więc nadzieję, że w naszym wypadku będzie to wróżba spełniona, gdyż powstaliśmy właśnie po to, by sławić Słowian świat.

Świat Słowian to nie tylko mity i wspaniała historia, lecz także współczesność otaczająca nas na co dzień. Zwyczaje dawnych Słowian nie zostały zapomniane. Uległy wielu przeobrażeniom, które zatarły ich pierwotne źródła, jednak wciąż jesteśmy w stanie wyodrębnić ich sens. Jesteśmy właśnie po to, by przekazać Wam zachowaną wiedzę o słowiańskim świecie: kulturze, obyczajach i języku. Wiedza o dawnych Słowianach jest bardzo niepełna, jednak będziemy starać się z dostępnych strzępków wiedzy wyodrębnić świat niesamowitej Słowiańszczyzny, która przecież wciąż jeszcze trwa, czego najlepszym dowodem jest powracające zainteresowanie rodzimą kulturą.

Będziemy pisać o świecie słowiańskich bogów i demonów, także o życiu dawnych wspólnot słowiańskich, nie ograniczając się jednak wyłącznie do tego, co minione, gdyż (pomimo postępującego kryzysu zbiorowej tożsamości) wciąż jesteśmy Słowianami. Widać to najdobitniej w kulturze ludowej, która jest silnie związana zarówno z katolicyzmem, jak i kulturą pogańską. Nie jest to jednak nic paradoksalnego i wynika z faktu, że ludność wiejska dogmaty Kościoła Katolickiego przyjęła dość swoiście, zachowując przy tym specyfikę religijności ludowej. Naszym celem jest uświadomienie Wam, że świat dawnych Słowian ma swą kontynuację w otaczającej rzeczywistości. Trudno ją dostrzec, gdyż przyszło nam żyć w tyglu kulturowym, w którym to wartości pogańskie przeplatają się z tymi katolickimi i konsumenckimi, jednak jesteśmy właśnie po to, by oddzielić ziarna od plew.

Zaznaczamy jednak, że nie zamierzamy tutaj prowadzić wojen między rodzimowiercami a katolikami. Nie jesteśmy w stanie odwrócić biegu historii, dlatego też uważamy te spory za daremne. Po obu stronach konfliktów byli zawsze ci źli i ci dobrzy. Chrześcijaństwo wygrało, jednak to nie powód do tego, by po upływie 1000 lat wciąż zarzucać katolikom winy ich przodków. Doceńmy duchownych, którzy zdążyli spisać pogańskie tradycje, gdyż bez ich pracy z pewnością wiedzielibyśmy dziś o wiele mniej. Uważamy, że człowiek bez względu na swe wyznanie ma prawo dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądała dawna tradycja słowiańska. Do grona naszych Czytelników zaliczają się zarówno rodzimowiercy, jak i katolicy czy niewierzący, co uważamy za niewątpliwy atut naszej działalności. Każda osoba nas czytająca chce się czegoś dowiedzieć, zaś my szanujemy właśnie przede wszystkim szacunek do wiedzy.

Przez pierwsze dwa lata prowadziliśmy czynnie facebookową stronę My Słowianie – obyczaje, język, kultura (aktualnie jej nazwa to: Sławosław – Sławmy Słowian świat), jednak dzięki Sławosławowi przyszła wreszcie pora na to, by stanąć na własnych nogach i zebrać wszystkie publikowane w mediach społecznościowych informacje w jednym miejscu, tworząc w ten sposób zgrabne kompendium wiedzy o Słowiańszczyźnie.

Informujemy również o tym, że dokładamy wszelkich starań, by wszystkie wykorzystywane przez nas grafiki były użyte wedle obowiązujących je licencji. Staramy się sięgać do zasobów domeny publicznej, a także regularnie przeglądamy zasoby Creative Commons, jednak poszukiwania te są często niewystarczające, przez co chętnie wykorzystujemy grafiki internetowych twórców. Każdorazowo jednak staramy się dotrzeć bezpośrednio do autora po to, by udzielił nam zgody na publikację pracy. Jeśli jednak uważasz, że w jakiś sposób nadużyliśmy zasad licencji, skontaktuj się z nami, by to wyjaśnić. Nikt nie jest nieomylny, a już o pomyłkę szczególnie łatwo w kwestii przepisów prawa autorskiego. Szanujemy cudzą własność i ostatnią rzeczą, której byśmy chcieli jest działanie na szkodę twórców promujących swą działalnością słowiańską kulturę.

Podobał Ci się artykuł? Rozważ postawienie nam kawy. Utrzymanie strony kosztuje, a nasze treści tworzymy za darmo.
Postaw mi kawę na buycoffee.to