Papież przeprasza rodzimowierców za chrystianizację!

Papież Franciszek po raz kolejny zadziwia świat! Po ostatnim kontrowersyjnym obmyciu stóp jedenastce syryjskich imigrantów Ojciec Święty zdobył się na kolejny wspaniały gest chrześcijańskiej pokory. Podczas porannej liturgii piątku w Oktawie Wielkanocnej biskup Rzymu powiedział słowa adresowane do wszystkich wyznawców rodzimej wiary w Europie i na świecie.

Jako głowa Kościoła rzymskokatolickiego i katolickich Kościołów wschodnich zdaję sobie sprawę z dawnych grzechów mych poprzedników, którzy ze zbytnią gorliwością zanosili wiarę w Jedynego Boga na nowe tereny, niszcząc przy tej okazji pamięć o rodzimych wierzeniach etnicznych z danych terenów. Prawdziwa chrystianizacja nie powinna tak wyglądać. Naukę o Bogu powinno się przekazywać ze spokojem i z poszanowaniem dla ludzkiej odmienności, bez używania siły i niszczenia kultury materialnej i duchowej innych ludów. W wypełnianiu swej misjonarskiej misji wielu chrześcijan zapomniało o tym, co w ich życiach powinno być najważniejsze. Sumienie i pokora. Z tego powodu w imieniu wszystkich chrześcijan pragnę dziś przeprosić wszystkich wyznawców rodzimych religii etnicznych, którzy zdołali ostać się na świecie mimo naszych prób niszczenia ich wiary i kultury. Pragnę także wyrazić swój osobisty podziw dla tych ludzi, którzy zdołali zgłębić tajemnice swojej wiary mimo utrudnionego dostępu do świętych prawd. W tym dniu życzyłbym sobie, żeby i wyznawcy Chrystusa byli równie gorliwi i dociekliwi w wierze. Bierzcie przykład z wyznawców religii etnicznych, którzy są w stanie poświęcić wiele dla pogłębiania swej duchowości. (…) Sądzę, że w tych trudnych czasach powinniśmy uczyć się wszyscy żyć obok siebie. Powinniśmy zatroszczyć się o nasze wspólne dobra, którymi są tradycja i pokój. Tylko akceptując siebie nawzajem, będziemy w stanie ochronić się przed złem drzemiącym w nas samych.

Papież Franciszek
Watykan, 01.04.2016 r
/Tłumaczenie własne/

Papież zaprasza do podjęcia dialogu wszystkich zwierzchników wszelkich związków wyznaniowych, odnoszących się do wierzeń etnicznych. Na ten moment nie wiadomo, czy i w jaki sposób Rodzimy Kościół Polski i ZW Rodzima Wiara odpowiedzą na to zaproszenie. Można śmiało przypuszczać, że swą najnowszą nauką papież Franciszek ponownie podzieli i tak już podzielony chrześcijański światek. Przypomnijmy, że na ten rok przypadają obchody 1050-rocznicy Chrztu Polski. Czy ta ważna dla polskich katolików rocznica będzie okazją do pojednania między katolikami a rodzimowiercami? Trudno powiedzieć. Z całą pewnością jednak powyższe słowa Ojca Świętego mają szanse stać się kamieniem milowym w dialogu pomiędzy dwiema zwaśnionymi stronami.

 

Powyższa wiadomość została całkowicie zmyślona na potrzeby Prima Aprilis. 🙂

.

facebook
Udostępnij na Facebooku
TwitterTweetnij o tym!
FollowŚledź nas!
Podobał Ci się artykuł? Rozważ postawienie nam kawy. Utrzymanie strony kosztuje, a nasze treści tworzymy za darmo.
Postaw mi kawę na buycoffee.to