Co w mleczu piszczy? Mlecz i jego zastosowanie

MNISZEK POSPOLITY (Taraxacum officinale). Zwany też mniszkiem leczniczym, nazywany potocznie mleczem. Ile wiesz na temat jednej z najpowszechniejszych roślin dla polskiej przyrody? Czy mlecz nie ma przed Tobą tajemnic?

bee-327920_640

Mniszek leczniczy rośnie dziko w całej Europie, Azji i obu Amerykach. Przez wielu traktowana jest jako chwast, jednak warto nadmienić, że roślina ta ma liczne pożyteczne zastosowania. Mniszek leczniczy jest często odwiedzany przez pszczoły, zaś miód z niego jest uważany za jeden z najzdrowszych. Co więcej, sok z tej rośliny ma właściwości lecznicze.

Surowcem przydatnym dla domorosłych zielarzy są w tym wypadku korzenie i liście mniszka. Te pierwsze należy zbierać późną jesienią, zaś drugie wiosną (wtedy zawierają najwięcej substancji czynnych). Liście należy suszyć w zaciemnionym, przewiewnym pomieszczeniu, zaś do korzeni potrzebna jest suszarka dmuchająca temperaturą ok. 30 st. Celsjusza.

dmuchawiec

Sok z mniszka leczy puchlinę wodną, choroby wątroby i bielmo. Warto dodać, że w innych częściach świata sok ten używano również jako odtrutka na ukąszenie skorpiona. Słowianie za pomocą mleczu leczyli przebarwienia i plamy wątrobowe, gorączkę i choroby zakaźne żołądka, wątroby, puchlinę i malarię. Ziele gotowane z soczewicą było używane jako lek na biegunkę i czerwonkę, zaś korzeń z winem i octem miał działanie moczopędne. Co więcej, syrop z kwiatów mniszka łagodzi objawy kaszlu, a z samej rośliny można zrobić poprawiającą humor nalewkę.

Warto zatem doceniać otaczającą przyrodę, gdyż tak wiele dobrego rośnie dookoła nas. 🙂

Podobał Ci się artykuł? Rozważ postawienie nam kawy. Utrzymanie strony kosztuje, a nasze treści tworzymy za darmo.
Postaw mi kawę na buycoffee.to